Jesteśmy na facebooku
Stomatologia.jpg
promocjenasza kadra

Skontaktuj się z nami:

tel. do rejestracji: 796-967-102
klinikakurban@wp.pl

Ortodoncja

Skutecznie leczymy najbardziej skomplikowane wady!

Wieloletnie doświadczenie w leczeniu wad zgryzu oraz własne laboratorium ortodontyczne pozwalają nam przygotowywać aparaty ściśle odpowiadające wymaganiom zębowym każdego pacjenta. Zapewnia to relatywnie szybkie uzyskanie oczekiwanych efektów leczenia.

Stosujemy dobre, stosowane na świecie rozwiązania. Niektóre z nich (np. implanty ortodontyczne) zaczęliśmy stosować jako jedni z pierwszych lekarzy w Polsce.

Aparaty stałe

Całkowicie niewidoczne – zamki lingualne umieszczane na zębach od strony wewnętrznej. Tylko niektóre kliniki oferują to specjalistyczne leczenie. Te zamki są szczególnie polecane dorosłym, których wykonywany zawód często wymaga bycia osobą publiczną.

Kosmetyczne, w kolorze zębów – szklane lub porcelanowe. Wykonane z kryształów szafiru zamki inspire są przezierne i dzięki temu stały się jednym z najbardziej popularnych wyborów w estetycznym leczeniu ortodontycznym.

Metalowe z zasuwami (bez widocznych gumek łączących łuk z zamkiem). Łuk utrzymywany jest w zamkach zasuwką, co umożliwia lepsze przesuwanie zębów.

Metalowe (standardowe)

Implanty ortodontyczne

Umożliwiają leczenie bardzo skomplikowanych wad zgryzu (zalecane dorosłym pacjentom). Maksymalnie skracają czas leczenia.

Implanty zębowe

Stosowane w przypadku konieczności skorygowania dużych luk między zębami, powstałych w wyniku ekstrakcji zębów lub z powodu braku zawiązków zębów stałych.

Aparaty grubołukowe

Stosowane do poszerzania łuków zębowych szczęki i żuchwy.

Aparaty ruchome

Aparaty wyjmowane. Nakładane na zęby przez samego pacjenta. Stosuje się je głównie u dzieci i młodzieży. Ich wadą jest brak możliwości kontroli rzeczywistego czasu obecności aparatu w ustach, a tym samym jego efektywnego działania.

Chirurgiczne zabiegi ortodontyczne

Niewielkie zabiegi chirurgiczne (np. odsłanianie zębów zatrzymanych, umiejscowienie ich w prawidłowej pozycji) pozwalają dokonać zmian w ustawieniu zębów, które przyspieszają kolejne etapy leczenia, a niekiedy w ogóle umożliwiają ich podjęcie.

W zależności od wady całkowity czas leczenia wynosi około 1,5 roku u dzieci, a u dorosłych około 2 lata.

I etap:

Wizyta diagnostyczna, na której ortodonta pobiera wyciski zębów obu szczęk oraz wykonywane są niezbędne zdjęcia RTG.

Na ich podstawie ortodonta dokonuje dokładnych pomiarów uzębienia, obliczeń i symulacji. Pozwala to wybrać odpowiedni dla pacjenta aparat ortodontyczny oraz tak zaplanować leczenie, by możliwie szybko przyniosło oczekiwany efekt oraz by jego przebieg odpowiadał oczekiwaniom pacjenta.

II etap:

Powodzenie leczenia wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Pacjent powinien odwiedzać ortodontę przynajmniej raz w miesiącu. W czasie tych wizyt ortodonta kontroluje postępy leczenia i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby. Stałe kontrole są niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia. Bez nich aparat mógłby wywołać efekt odwrotny od oczekiwanego, np. pogłębić istniejącą lub spowodować nową wadę zgryzu.

III etap:

Leczenie ortodontyczne kończy tzw. leczenie retencyjne. Jest ono niezwykle ważne, gdyż utrwala prawidłowe ustawienie zębów. U dzieci i młodzieży powinno ono trwać minimum tyle czasu, ile trwało leczenie aparatem stałym. W niektórych przypadkach (szczególnie u dorosłych) czas ten zależy od stopnia wady.

Leczenie ortodontyczne jest bezbolesne (z wyjątkiem przypadków, w których trzeba usunąć jeden lub kilka zębów). Bezpośrednio po założeniu aparatu niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort. Zazwyczaj ustępuje on w ciągu tygodnia. Zęby mogą także wydawać się trochę “poluzowane”, co jest normalnym objawem, związanym z działaniem aparatu. Podobne dolegliwości, lecz na trochę mniejszą skalę, pojawiają się po każdej regulacji aparatu. Można je złagodzić przy pomocy ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Rezultaty prawidłowo przeprowadzonego leczenia są nie do przecenienia! Pozwalają pacjentowi odzyskać nie tylko piękny uśmiech, ale i zdrowie.