Jesteśmy na facebooku
Medycyna.jpg
promocjenasza kadra

Skontaktuj się z nami:

tel. do rejestracji: 796-967-102
klinikakurban@wp.pl

Leczenie trądziku

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Ogranicz się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Przeważnie dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania. Coraz częściej obserwuje się wcześniejszy rozwój zmian trądzikowych, jak również utrzymywanie się ich w wieku dorosłym, dlatego obecnie preferuje się nazwę trądzik zwyczajny, zamiast popularnego do niedawna określenia trądzik młodzieńczy.

Za powstawanie trądziku odpowiedzialne są czynniki genetyczne, hormonalne, bakteryjne.
Czas trwania choroby jest nie do przewidzenia. U większości nastolatków po 3-5 latach zmiany ustępują, u niektórych osób jednak aktywne zmiany trądzikowe mogą utrzymywać się nawet powyżej 10 lat.

Terapię należy zacząć jak najwcześniej, ponieważ nieleczony trądzik może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady, takie jak blizny zanikowe, czy przebarwienia.

Trądzik pospolity wiąże się z nadmierną aktywacją gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Powoduje to zatykanie przewodów gruczołów łojowych i ich poszerzenie. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju. Na tym etapie rozwoju zmian trądzikowych dołączają się bakterie beztlenowe. Bakterie te wytwarzają enzymy rozkładające tłuszcze. Produktem tej reakcji są wolne kwasy tłuszczowe o silnym działaniu drażniącym. W ten sposób powstają objawy trądziku: zaskórniki, grudki, krostki, zmiany ropne.

Podstawowym celem leczenia w trądziku jest złagodzenie objawów i zapobieganie powstawaniu blizn.

Podejmując leczenie trądziku, należy pamiętać, że jest to kuracja długotrwała, trwająca minimum 6 miesięcy. Leczenie trądziku to proces złożony, obejmujący terapię farmakologiczną, zarówno miejscową – zewnętrzną, jak i ogólną – leki podawane doustnie. Należy również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry w warunkach domowych przy użyciu dermokosmetyków. Doskonałym uzupełnieniem kuracji są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

W naszej klinice medycyny estetycznej wykonujemy liczne zabiegi dobierane indywidualnie przez lekarza w zależności od rodzaju trądziku, stopnia jego nasilenia oraz typu skóry. Są one skuteczne w różnych stadiach choroby – przy trądziku aktywnym, jak i w fazie występowania powikłań – przebarwień i blizn zanikowych.

Zabiegi wykonywane w naszym gabinecie w celu leczenia trądziku:

  • peelingi lekarskie ( salicylowy, pirogronowy, TCA, Yelow peel, Alfa Beta peel)
  • wypełnianie blizn kwasem hialuronowym
  • mezoterapia igłowa

Trądzik jest chorobą, dlatego ważne jest jego leczenie. Skóra dotknięta trądzikiem wymaga więcej uwagi, specjalnej pielęgnacji oraz leczenia pod okiem lekarza.