Jesteśmy na facebooku
Medycyna.jpg
promocjenasza kadra

Skontaktuj się z nami:

tel. do rejestracji: 796-967-102
klinikakurban@wp.pl

Leczenie blizn, rozstępów, przebarwień

Leczenie blizn

Blizna to zmiana zbudowana z włóknistej tkanki łącznej, która tworzy się na ogół w miejscu urazu (blizny po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach) lub jako następstwo wygojenia pewnych zmian chorobowych (blizny potrądzikowe, po ospie).

Blizna wyraźnie odznacza się kolorem, strukturą, reakcją na promieniowanie słoneczne (tkanka bliznowata nie opala się tak jak zdrowa skóra), elastycznością i wytrzymałością od otaczającej ją zdrowej skóry. Blizny ze względu na położenie względem poziomu skóry dzieli się na: blizny przerostowe, keloidy (powyżej poziomu skóry) i blizny zanikowe (poniżej poziomu skóry).

Przez okres 12 miesięcy blizna ulega formowaniu. W jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz naczyń krwionośnych. Jest to najlepszy okres do uzyskania, z punktu widzenia estetycznego, najkorzystniejszego rezultatu leczenia.

Odpowiednia ochrona przed dodatkowymi urazami, właściwa pielęgnacja, zabezpieczenie przed słońcem i mrozem oraz naturalne procesy naprawcze zachodzące w organizmie zazwyczaj przynoszą zadowalające efekty.

W przypadku gdy efekt estetyczny nie jest wystarczający, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które sprawią, że blizna stanie się mniej widoczna, płaska oraz bardziej elastyczna. Znaczącą rolę odgrywa wiek blizny – im młodsza, tym lepsze efekty leczenia.

Zabiegi proponowane w naszym gabinecie podczas leczenia blizn:

 • peelingi medyczne
 • mezoterapia igłowa
 • wypełnianie blizn kwasem hialuronowym
 • terapie łączone

Leczenie rozstępów

Rozstępy są rodzajem blizn, będących linijnymi pasmami scieńczałej, pomarszczonej skóry. Rozstępy w początkowej fazie są czerwonawe lub sinoczerwone, z czasem ich barwa zmienia się na perłowobiałą, stają się pomarszczone i zapadnięte.

Przyczyna powstawania rozstępów nie została dokładnie wyjaśniona, choć wiadomo, że w ich obrębie dochodzi do zaburzeń architektury włókien kolagenowych i elastycznych. Mogą występować u obu płci, ale częściej dotyczą kobiet.

Na ogół rozwijają się w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia, podczas szybkich zmian masy ciała, u osób ze schorzeniami endokrynologicznymi lub zażywających leki sterydowe.

Rozstępy mają charakterystyczną lokalizację i typowy kierunek przebiegu – na ogół występują na pośladkach, udach, na brzuchu, piersiach, w okolicach barków.

Leczenie rozstępów na ogół wymaga stosowania terapii łączonych i jest czasochłonne, jednak dzięki wprowadzeniu nowoczesnych laserowych technik medycyny estetycznej, obecnie możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów kosmetycznych nie tylko na etapie rozstępów świeżych – czerwonych, ale również jeśli terapię rozpoczyna się u pacjenta z rozstępami perłowymi, które powstały kilka lat wcześniej.

Proponowane zabiegi do leczenia rozstępów:

 • peelingi medyczne
 • mezoterapia igłowa
 • terapie łączone

Stosując wymienione wyżej zabiegi można znacznie poprawić ich wygląd, wyrównać koloryt i powierzchnię, spowodować, że będą znacznie mniej widoczne, bardziej estetyczne, ale żadna z tych metod nie gwarantuje całkowitej ich likwidacji.

Leczenie przebarwień

Przebarwienia, to widoczne gołym okiem, plamki lub plamy o barwie ciemniejszej niż otaczająca je zdrowa skóra. Są nagromadzeniem melaniny - barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Bardzo często powstają w wyniku wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Niekiedy niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek – melanocytów. Mogą występować na czole, policzkach, nosie, dłoniach i dekolcie.

Przyczyny powstawania przebarwień nie zostały do końca wyjaśnione. Z całą pewnością mają one związek z procesem starzenia się skóry, a czynnikami predysponującymi są:

 • płeć żeńska
 • choroby wątroby
 • niedoczynność tarczycy
 • nadczynność tarczycy
 • miejscowe stany zapalne (przebarwienia potrądzikowe)
 • zaburzenia hormonalne
 • ciąża (ostuda, melazma)
 • promieniowanie słoneczne
 • zażywanie leków (hormonalne środki antykoncepcyjne) lub preparatów ziołowych o właściwościach fotouczulających
 • stosowanie perfum na odsłonięte obszary skóry

W leczeniu przebarwień do dyspozycji mamy wiele różnych metod – wyboru najbardziej skutecznej w danym wypadku dokonuje lekarz podczas konsultacji.

Zabiegi stosowane w celu leczenia przebarwień:

 • peelingi medyczne
 • mezoterapigłowa
 • terapie łączone

Cosmelan

Najskuteczniejsza metoda usuwania przebarwień pochodzenia hormonalnego, jednocześnie przywracająca równowagę skórze tłustej i mieszanej. Za swoje rewelacyjne rezultaty otrzymała Perłę Dermatologii Estetycznej w 2007 r., prestiżową nagrodę, którą lekarze nagradzają co roku najlepsze produkty na rynku medycyny estetycznej.

Terapia składa się z maski nakładanej przez lekarza i utrzymywanej na twarzy (czasem także obszarze dekoltu, pleców, ramion) przez kilka godzin. Następnie w warunkach domowych, zgodnie ze wskazaniami lekarza oraz pod jego ścisłą kontrolą pacjent nakłada krem Cosmelan 2. Zabieg skutecznie rozjaśnia małe i specyficzne plamy takie jak piegi, znamiona barwnikowe, plamy posłoneczne, melasme wszystkich typów. Reguluje również wydzielanie łoju, zwęża pory, stymuluje syntezę kolagenu. Można go stosować przy każdym rodzaju cery oraz o każdej porze roku.

Dermamelan

Dermamelan to innowacyjna terapia usuwająca przebarwienia.
Doskonale odpowiada na potrzeby skóry z problemem hiperpigmentacji - chroni, usuwa plamy, odmładza. Preparat jest kompozycją składników hamujących powstawanie melaniny o wysokim stężeniu, przez co skutecznie reguluje proces formowania barwnika. W trakcie kuracji zachowana jest bariera naskórkowa, ponieważ Dermamelan nie zawiera typowych składników złuszczających.
Dzięki temu, że preparat nie uwrażliwia skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV, zabieg może być wykonywany o każdej porze roku.

Zawiera antyoksydanty i dwutlenek tytanu, chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych, takich jak retinol, witaminy C i E, Dermamelan wyraźnie odmładza skórę, po zabiegu jest ona napięta, odzyskuje blask i zdrowy wygląd. Równocześnie reguluje wydzielanie łoju i zwęża pory.

Terapia Dermamelanem musi być stosowana pod kontrolą lekarza. Leczenie jest dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta i wymaga różnego czasu stosowania, w zależności od fototypu i rodzaju skóry. Efekt rozjaśnienia plam jest widoczny po miesiącu, a wymagany czas trwania całości kuracji to trzy miesiące.

Terapia składa się z dwóch etapów:

 1. nałożenia maski w gabinecie lekarskim
 2. pielęgnacji kremem Dermamelan w domu

Niezależnie od wybranego sposobu postępowania, w celu zapobiegania nawrotom przebarwień, pacjent powinien stosować ochronę przeciwsłoneczną – unikać opalania się i korzystania z solarium, a na co dzień używać filtrów UV o wysokim wskaźniku protekcji zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB (tzw. fotoblokerów).